Jakie zwierze domowe wybrać

Opublikowane

Każdy z nas czuje się czasem samotnie, gdy zmęczeni wracam do domu i nikogo nie ma, czujemy wtedy wysoki dyskomfort. Rozwiązanie tego problemu jest kupienie zwierzaka domowego, ale jaki zwierzak będzie dla ciebie najlepszy? Zapraszamy do naszej listy, w której dowiesz się o zaletach i wadach każdego zwierzaka oraz o ich szacunkowej cenie utrzymania.

Pies

Jednym z najpopularniejszych wyborów wśród zwierząt domowych jest pies. Zwierzęta te są wyjątkowo przyjacielskie wierne i oddane. Niestety wymagają też bardzo dużo uwagi (długie spacery, wizyty u weterynarza) i większe rasy nie nadają się do trzymania w małym mieszkaniu w bloku. Koszt utrzymania takiego czworonoga wacha się od 70 zł miesięcznie przy małych rasach do 300 zł w wypadku większych.

Kot

Koty to inny popularny wybór. Koty nie mają wysokich wymagań, czują się dobrze zarówno w dużym jednorodzinnym domku, jak i w małym mieszkaniu w bloku. Trzeba tylko uważać, bo koty uwielbiają się wspinać na wysokie powierzchnie takie jak stoły, i zrzucać z nich przedmioty.
Koty nie wymagają wyprowadzania, ale to nie znaczy, że nie wymagają naszej opieki. Musimy im zapewnić odpowiednią ilości zabawy oraz pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Średni koszt miesięcznego utrzymania kota może wynosić od 80 do 250 zł w zależności od rasy i temperamentu kota.

Królik

Wbrew pozorom, królik jest bardzo wymagającym zwierzęciem. Zwierzęta te wymagają bardzo dużo uwagi i ciepła. Trzeba też zapewnić im bezpieczeństwo, ważne jest takie umieszczenie kabli elektrycznych, by królik nie miał możliwości ich przegryzienia. Króliki lubią obgryzać dywany, nie lubią obcych i brania na ręce i wkładani rąk do ich klatki, czasem mogą nawet ugryźć. Zwierzęta te potrzebują dużo ruchu dlatego powinny być wypuszczane z klatki przynajmniej na 4 godziny. Cena utrzymania jednego królika wynosi ok. 90 zł miesięcznie.

Chomik

Wyposażenie dla chomika zmieści się w każdym pokoju, wymagają tylko akwarium lub klatki z domkiem, pojemnika na jedzenie i karuzeli. Koszt miesięcznego utrzymania jednego chomika jest bardzo niski (ok. 30 zł). Nie wymagają one też dużej ilości uwagi. Ich jedynym minusem jest to że ich średnia długość życia wynosi maksymalnie 3 lata.

Świnki morskie

Świnka morska ma niemal identyczne wymaganie, jeśli chodzi o wyposażenie. Świnki jednak w przeciwieństwie do chomików są jednak zwierzętami stadnymi i źle się czują bez towarzystwa innych świnek. Dlatego warto od razu zaopiekować się większą ilości świnek. Zwierzęta te są bardzo aktywne i inteligentne i dożywają do 10 lat. Cena miesięcznego utrzymania jednej świnki morskiej wynosi ok. 70 zł.

Papużki

Są to bardzo ciekawskie ptaki, które bardzo szybko się oswajają i przywiązują do człowieka.
Jednak nie mogą one cały czas przebywać w klatce, raz na jakiś czas musimy zapewnić im możliwość rozprostowania skrzydeł i swobodnego latania po pokoju. Papużki śpiewają prawie przez cały dzień, często zakłócają w ten sposób sen swoich właścicieli. Mają też tendencje do śmiecenia np. łupinami od ziarna. Miesięczny koszt utrzymania jednej papużki jest szacowany na 35 zł

Może Ci się również spodoba