Czy protetyka to tylko dział stomatologii?

Opublikowane

Protetyka to wiedza z dziedziny zarówno medycyny, jak i techniki. Głównym zadaniem protetyki jest uzupełnienie ubytków tkanek, narządów oraz wszelkie czynności związane z zastąpieniem ubytków sztucznym materiałem zastępczym. Może to być proteza zęba, ręki, nogi czy innych narządów.

Protetykę możemy podzielić na protetykę:

  • stomatologiczną
  • naczyniową
  • słuchową
  • okularową
  • ortopedyczną

Protetyka stomatologiczna jest najczęściej wykorzystywana przez człowieka. Najczęściej korzystamy z usług stomatologów i lekarzy protetyków. Właśnie lekarz protetyk zajmuje się odbudową naszych zębów. Do swojej dyspozycji ma wiele możliwości i sposobów, do których należy zastosowanie np. licówek porcelanowych, licówek kompozytowych, koron pełnoceramicznych czy implantów.

protetyka Stargard

Lekarze protetycy mają obecnie do dyspozycji materiały najwyższej jakości. Tym samym usługi protetyczne stają się jakościowo lepsze. O tej jakości świadczy coraz większa ilość gabinetów stomatologicznych, które w swojej ofercie mają usługi protetyki.

A czy tylko zęby odbudowujemy? Coraz częściej do mediów przedostają się infomacje o nowych, zaawansowanych technicznie, protezach nóg i rąk. Protetycy naukowi w zaciszu swoich gabinetów tworzą coraz lepsze i sprawniejsze protezy.

Również protetyka okulistyczna notuje coraz większe sukcesy.

Coraz bardziej zaawansowane operacje świadczą o wielkim potencjale tej dziedziny medycyny.

Może Ci się również spodoba