Do czego służą zacieraczki do betonu?
OpublikowaneJednym z koniecznych urządzeń, ułatwiających i pozwalających na dokładniejsze wykonanie prac podczas budowy, jest zacieraczka do betonu.
Beton – produkt niezbędny w budownictwie
Beton to produkt, bez którego nie obejdzie się żadna budowa – stosuje się go do wykonania fundamentów, wylewek podłogowych, wznoszenia ścian czy budowy stropów. Jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na wiele czynników zewnętrznych, a także zapewnia stabilne kotwiczenie elementów pionowych. Na skalę przemysłową stosuje się gotowy, wymieszany produkt, dowożony z betoniarni specjalnymi betonomieszarkami i wylewany na przygotowane podłoże.
Zacieraczki do betonu – charakterystyka urządzeń
Wylany beton po zastygnięciu nie zawsze tworzy równą powierzchnię, a czasami konieczne jest domieszanie do wylanego już produktu dodatkowych składników, wzmacniających lub poprawiających jego strukturę. Do tego rodzaju czynności służą zacieraczki do betonu.
Zacieraczki do betonu można podzielić ze względu na używane paliwo, oraz ze względu na rodzaj poruszania się urządzenia, i są to:
- zacieraczki spalinowe,
- zacieraczki elektryczne,
- zacieraczki samojezdne,
- zacieraczki ręczne.
Zacieraczki spalinowe i elektryczne
Zacieraczki spalinowe pracują na paliwo płynne takie jak olej napędowy, posiadają czujniki wyłączające silnik w razie jego niskiego poziomu, zapobiegając tym samym poważnej awarii. Zacieraczki tego typu mogą być używane tylko na zewnątrz budowy lub z otwartymi ścianami.
Zacieraczki elektryczne są poruszane za pomocą silnika elektrycznego podłączonego kablem bezpośrednio do gniazda sieci energetycznej. Urządzenia tego typu mogą pracować w pomieszczeniach ograniczonych ścianami, ale z możliwością wietrzenia pomieszczenia.
Zacieraczki mechaniczne ręczne i samojezdne
Wielkość urządzeń ma znaczenie – mniejsze, ręczne, mogą pracować w przestrzeni ograniczonej ścianami działowymi lub innymi instalacjami i są to zazwyczaj zacieraczki mechaniczne, prowadzone przez operatora. Służą do zacierania stabilnej powierzchni betonowej, wygładzając ją a także czyszcząc z niepożądanych pozostałości. Niektóre modele mogą być stosowane na powierzchniach nie całkowicie zastygniętych, umożliwia to wtarcie preparatu poprawiającego twardość tworzącego się podłoża.
Urządzenia samojezdne, stosowane są na bardzo dużych powierzchniach, całkowicie zastygłych, a ich zadaniem jest wygładzanie, wcieranie preparatów i konserwacja twardego betonu w halach produkcyjnych, magazynach czy na mostach. Są to zacieraczki o bardzo dużych elementach roboczych, posiadają napęd samobieżny sterowany przez siedzącego w urządzeniu operatora, który kieruje je w odpowiednie miejsca.
Zacieraczki do betonu posiadają wymienne łopaty wygładzające, możliwość dostosowania wysokości siedzenia dla operatora, różnego rodzaju czujniki, wyłącznik bezpieczeństwa, ruchomą kolumnę sterowniczą, oraz kosz ochronny, zapobiegający uderzeniu łopat o ściany.